İİKV tarafından düzenlenhen ve bugün (1 Ekim 2017 Pazar) Haliç Kongre Merkezinde açılışı yapılan “Kur’an ve Sünnet Rehberliğinde bir İman Hizmeti: Müsbet Hareket” konulu 11. Uluslararası Sempozyumu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı İsmail Kahraman ve Başbakan Binali Yıldırım, uzun ve ayrıntılı mesajlarla tebrik etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sempozyuma gönderen mesajı aynen şöyle:

İstanbul İlim ve Kültür Vakfının kıymetli mensupları, saygıdeğer katılımcılar,

Sizleri en kalbî duygularımla, muhabbetle, hürmetle selâmlıyorum.

Bu yıl 11’incisi düzenlenen Uluslararası Bediüzzaman Sempozyumunun başarılı geçmesini, ülkemiz, milletimiz ve tüm âlem-i İslâm için hayırlara vesile olmasını diliyorum.

Bu yılki sempozyumun konusunun “Kur’an ve Sünnet Rehberliğinde Bir İman Hizmeti: Müsbet Hareket” olarak belirlenmesini son derece önemli buluyorum.

Zira Müslümanlar olarak bu dönemde maruz kaldığımız birçok sıkıntı, musibet ve acıların temel sebebinin Kur’an-ı Kerim’i ve Sünnet-i Seniyyeyi doğru anlamamaktan kaynaklandığına inanıyorum.

DEAŞ’tan FETÖ’ye kadar masum insanları katleden, bölgemizi kan ve gözyaşına boğan terör örgütlerinin en büyük istismar aracı, cihad, dâvâ, hizmet, hayır gibi dinimizin mukaddes kavramlarıdır.

Dine hizmet için ortaya çıktığını iddia eden ve birçok ülkede zemin bulan bu sapkın yapıların ana hedefi, bizatihî Müslümanların kendisidir.

Son yıllarda yaşadığımız acılar, bize dinimizin sahih kaynaklardan ve muteber âlimlerden öğrenilmesi gerektiğini göstermiştir.

Yaşadığı onca sürgüne ve baskıya rağmen, “Hakka, halka, Kur’an’a hizmet dâvâsı”ndan asla taviz vermeyen Bediüzzaman Hazretlerinin hayatı, bu bakımdan önemli bir örnektir.

Üstadın dediği gibi “Sevdası büyük olanın imtihanı da büyük olur.”

İnşaallah elbirliği içinde çalıştığımız, Mevlâ’ya güvenip hakikate ram olduğumuz sürece, üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir imtihan yoktur.

Bu düşüncelerle 11’inci Uluslararası Bediüzzaman Sempozyumunun hayırlara vesile olmasını diliyor, sizlere muhabbetlerimi sunuyorum.

Recep Tayyip Erdoğan
Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı