NURBANU BAKRAÇ

Çok güzel ve uzun bir yaz tatilinin ardından okullar açıldı. Güzel bir yaz tatiliydi çünkü Rüstempaşa Medresesinde ve İİKV’de çok güzel faaliyetlere katıldım. Risale-i Nur’dan vecizeler ezberledim, yeni arkadaşlar edindim, müze çalışmalarına katıldım ve daha neler neler.

Okullar açılalı iki hafta oldu. Yeni bir okula başlamanın ve yeni derslerimin hayatıma girmesi Rüstempaşa ve İİKV ziyaretlerimi ertelememe sebep oldu. Fakat Vakıfta çok heyecanlı ve hareketli çalışmaların olduğunun haberlerini alıyordum. Nur Dedemin yurt dışından gelen misafirleri ağırlanıyordu. Kur’an ve Sünnet Rehberliğinde Müsbet Hareket konulu sempozyumda konuşacaklardı. Son haftalar Vakfa gidemesem de bu sempozyumun açılış gününü kaçırmak istemiyordum.

Sabah erkenden heyecanla uyandım. Bir bayram sabahına uyanmıştım sanki. Evimizdeki herkes heyecanlıydı. Hepimiz güzelce hazırlandık. Arabamıza binip sempozyumun olacağı yere doğru yola koyulduk. Yağmur yağıyordu. Bu yağmur, bayram sabahının bereketi, bolluğuydu.

Yağmur yağmasına rağmen sanki uçarak gittik sempozyumun olacağı yere. Vardığımızda tatlı bir telaş olduğunu gördüm. Herkes bir oraya bir buraya koşturuyordu. Vakıftan tanıdığım ablalarla selamlaştık. Nur Dedemin ve talebelerinin sergisine bakarak sempozyum salonuna girdik. Çok heyecanlıydım. Erken gittiğimiz için salon yeni yeni doluyordu. Sahneyi çok güzel görmek için birkaç kez yer değiştirdim. Sonunda en tepede sahnenin tam karşısına oturduk annemle. Herkesi, sahneyi çok güzel görüyordum. Tanıdıklarım vardı ama tanımadıklarımı da sanki daha önce görmüş gibiydim. Dünyanın birçok yerinden misafir vardı: Ürdün, Bangladeş, İngiltere, Fas, Hindistan, Ukrayna ve daha pek şok ülke. Manzarayı düşünün bir: Işıl ışıl, temiz, nurlu insanlar Nur Dedemi tanımanın anlatmak ve dinlemek için bir araya gelmişlerdi.

Misafirlerimiz Nur Dedemi ve Risale-i Nurları nasıl tanıdıklarını anlattılar. Nur Dedemin Allah’ı ve Peygamberimizi Risale-i Nurlarda ne kadar güzel anlattığından bahsettiler. Hepsi bu güzel eserleri tanımamızın büyük bir nimet olduğunu ve bilmeyen insanları da haberdar etmemizin görevimiz olduğunu söylediler. Risale-i Nurların güzelliğinden bütün insanlar faydalanmalıdır dediler. Sonra önceki sempozyumlardan video ve fotoğraflardan oluşan bir sunum izledik. Nur Dedemin yanına, ahirete göçmüş talebeleri vardı videolarda. Çok duyguluydu. Nur Dedemi görmüş hayattaki talebesi Fırıncı dedem de bizle birlikte salondaydı. O da duygulanmıştır eminim. Onu da çok seviyorum.

Bugün çok güzeldi. Sempozyum çok güzeldi. Sempozyumu hazırlayan herkesle Nur Dedem gurur duyuyordur. Hepinize çok teşekkür ediyorum Nur Dedemin talebeleri.