İİKV tarafından düzenlenhen ve bugün (1 Ekim 2017 Pazar) Haliç Kongre Merkezinde açılışı yapılan “Kur’an ve Sünnet Rehberliğinde bir İman Hizmeti: Müsbet Hareket” konulu 11. Uluslararası Sempozyumu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı İsmail Kahraman ve Başbakan Binali Yıldırım, uzun ve ayrıntılı mesajlarla tebrik etti.

TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın sempozyuma gönderen mesajı aynen şöyle:

Ömrünü küfre karşı imanı savunmak ve fikirlerini anlatmakla gçiren 20’nci yüzyılın büyük İslâm âlimlerinden Said Nursî’yi anmak gayesiyle düzenlediğiniz uluslararası sempozyuma yaptığınız nazik davetiniz için teşekkür ediyorum.

İyiliği yaymak ve kötülüklere mani olmak her Müslümanın temel şiârı olmalıdır. Savaş, şiddet, terör ve cehaletin gölgesinde bırakılmak istenen İslâm’ın doğru anlaşılması ve anlatılması her Müslümanın en başta gelen görevidir. Son yıllarda el-Kaide, DEAŞ ve FETÖ gibi terör örgütlerinin ideolojik dayanağı olarak lanse edilmeye çalışılan İslâm’ın, Kur’an ve Sünnetin ışığı altında doğru ifade edilmesi son derece elzemdir. Yine insanlığın İslâm dinine bakışını sorunlu kılmak maksadıyla yukarıda bahsedilen terör örgütleri eliyle yürütülen şiddet eylemlerinin yaptığı tahribatı tespit edmeye de ihtiyacımız vardır. Dünyanın değişik ülkelerinden akademisyenlerin katılacağı sempozyum, İslâm’ın mânâsını müdrik şekilde anlatmak için uygun bir ortam olacaktır.

Hayatı manevî ve maddî boyutuyla anlayıp, istikamet üzere kalmamız için başvurmamız gereken ana kaynaklarımız olan Kur’an ve Sünnetin mânâsından uzaklaşmak, İslâm dünyasının bugünkü sorunlarının temelini teşkil etmektedir. Ana kaynaklarımızda, iki cihanda saadete ermenin formülü en sarih şekilde ifade edilmiştir. Said Nursî gibi İslâm’ın sözcüsü münevverler de insanlığa bu konuda doğru rehberlik emek için gayret sarf etmişlerdir.

1992 yılından bu yana İstanbul İlim ve Kültür Vakfı tarafından uluslararası katılımlı olarak yapılan sempozyumdan, insanlığın günümüzdeki sorunlarına ışık tutacak çözüm önerileri çıkacağını ümit ediyorum. Ahlâk ve adaletin hakim olduğu bir dünya niyaz ediyorum. “Kur’an ve Sünnet Rehberliğinde Bir İman Hizmeti: Müsbet Hareket” Sempozyumunu tertip edenleri tebrik ediyor, programın hayırlara vesile olmasını temenni ediyor, bu vesileyle sempozyuma katılan tüm katılımcılara selâm ve sevgilerimi iletiyorum.

İsmail Kahraman
Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı