BİRCAN ERDEN SAYIN

İftar sofrası için hazırlık yaparken bir yandan da Ramazan coşkuma katkıda bulunacak bir şeyler dinlemek istedim. Televizyon kanallarında yığınla Ramazan programları var, biliyorum, ama onları seyretmek içimden gelmedi. Bana Risale-i Nur’dan bir şeyleri hatırlatır düşüncesiyle, internet üzerinden yayın yapan Tv 111 kanalını açtım. Araştırmacı yazar Metin Karabaşoğlu ağabey sunduğu iftar programına “Ramazan Bayramınız kutlu olsun” diyerek başladı. Ne değişik bir kutlamaydı? Ramazan ayı yeni başlamıştı; bayram kutlaması da nereden çıktı? Defalarca okuduğum ama o an hatırıma gelmeyen Bediüzzaman Hazretlerinin Ramazan Risalesindeki şu satırları okuyarak neden bu ifadeyi kullandığını açıkladı Metin Karabaşoğlu:

“Elbette o Ramazan, mahsus bir bayram-ı İlahî ve bir meşher-i Rabbanî ve bir meclis-i ruhanî hükmüne geçmek, mukteza-yı hikmettir. Madem Ramazan o bayramdır; elbette bir derece, süflî ve hayvanî meşagılden insanları çekmek için oruca emredilecek.”

İnsanın oruç ibadetine coşku katan ne kadar da güzel ifadeler! Oysa biz Ramazan Bayramının hep bir ay oruç neticesinde kutlandığını duymuşuzdur. Meğer bayramımız hiç de kısa değilmiş. Üç gün değil, bir ay artı üç günmüş. Tutulan oruçlar, kılınan teravih namazları, okunan Kur’ân hatimleri, ibadete teveccühün çoğu insanda ziyadeleşmesi. Bunların yanında yakın çevreme baktığımda ayrı bir manzara: Yeni yeni oruç tutmaya başlayan küçük yeğenlerimin oruç tutma çabaları, çok susadığı halde orucunu bozmaya zor ikna olan, ama bir yandan da ağlamaya başlayan yedi yaşındaki yeğenim. Hastalıklarından dolayı doktorların oruç tutmalarına izin vermedikleri anne ve babamın hüznü. Hepsi bu bayramın yansımaları. Ramazan’ı bayram yapan neydi peki?

Onu da önceki şu satırlardan öğreniyoruz:

“Ezel ve Ebed Sultanı olan on sekiz bin âlemin Padişah-ı Zülcelâl’i; o on sekiz bin âleme bakan, teveccüh eden ferman-ı âlîşanı olan Kur’an-ı Hakîm’i Ramazan-ı Şerifte inzal eylemiş.”

Ramazan ayını diğer aylardan farklı kılan da zaten o ayda Kur’ân-ı Hakîm’in o ayda inmiş olmasıydı. Onun için, Kur’ân’a daha fazla sarılıp ondan daha fazla istifade etmeliyim. Adeta diğer ayları bayramlaştıracak olan da bu bir aydaki halimiz, istifadelerimiz…

Ramazan bayramından çokça istifade edebilmek duasıyla.