ZÜBEYDE GÖKALP

Nedendir bilmiyorum Zeynep ismini her zaman bir başka sevmişimdir. Sanki ismi Zeynep olanlar çok güzel, özel insanlar gibi gelir bana. Belki de bu Efendimizin (s.a.v.) hem eşinin hem de kızının isminin Zeynep olmasından kaynaklanan güzel bir düşünce olabilir. Bu yüzden ismimin baş harfinden dolayı bana yanlışlıkla Zeynep diyenler beni çok mutlu etmiştir.

Bu Zeyneplerden birini tanıyorum – bu zannımı sonuna kadar haklı çıkaran bir Zeynep… Zeynep Ablacığım bizim haftalık sohbetlerimize katılır. Kendisi Eyüp’te oturuyor. Ben onun katıldığı toplantıya çok sık gidemesem de, kendisini tanımaktan çok memnun olduğum o çok özel, mübarek Zeyneplerden biri.

Zeynep Abla tek başına bir yardım derneği gibi çalışan fedakâr bir insan. Eski olsun, yeni olsun, kıyafet olsun, eşya olsun, kullanılabilecek herşeyi evinde toplar ve ihtiyaç sahiplerine dağıtır. Ama bu iş böyle yazıldığı, bir çırpıda okunduğu gibi kolay değil. Küçük denebilecek evinde üst üste yığınlar oluşturur dağıtması için verilen eşyalar.

Onları ayırır, yıkar, ütüler, kap kacaksa tanzim eder. Evlenecek kızlara çeyiz olabilecek olanları ayırır, diğerlerini diğer ihtiyaç sahiplerine… Ben bazan kendi ailemden birinin yerde bir çorabına bile tahammül edemezken, bu ne büyük bir yürek Allahım!

Herhalde komşuları da bu işlerin ne kadar zor olduğunu düşünmüş olacaklar ki Zeynep Ablaya bir gün “Zeynep Hanım çok yoruluyorsun artık bıraksan bu işleri” demişler. Belki Zeynep Ablanın da kalbi biraz o tarafa kaymış olacak ki gece Peygamber Efendimizi (s.a.v.) görür rüyasında. Sırtını sıvazlar Efendimiz (s.a.v.), “Devam et, devam et” der. Ne büyük saadet Allahım!

Zeynep Abla o günden sonra bu konuyu tamamen tartışmaya kapatır ve aynen devam eder bu güzel hizmetine. Böyle güzel şeyler bilinsin, duyulsun istiyorum. Onun zerre kadar gurura kapılmayacağını biliyorum. Ama bilinmeli, yayılmalı bu merhamet hissi. Tâ ki emsalleri çoğalsın. Ben ise böyle bir insanı tanımanın şükrünü ifâ etmek için yazıyorum günlüğüme…

Ve mümkün olsa isterdim ki Peygamberimizin (s.a.v.) ismini de, Zeynep Ablanın adını da günlüğüme altın harflerle geçireyim ama ne çare! Rabbim verir ecrini kat be kat inşaallah…