BİRCAN ERDEN SAYIN

“Risale-i Nur okuyunca imanın tadını aldım.”

Bu sözler,  İİKV ‘nin yaşayan tefsir başlıklı semin er dizisinin bu ayki konuğu olan Malezya UCSI üniveristesi öğretim üyesi Dr. Nur Sakeenah Thomas’a ait.

Dr. Sakeenah, Müslüman olma sürecini ve ardından Risale-i Nur’u tanımasıyla birlikte hayatının nasıl değiştiğini anlattı.

Dr. Sakeenah 2014’de İİKV’nin Risale-i Nur eğitim haftası etkinliklerine katılmak üzere İstanbul’a geldiğinde Müslüman olalı henüz birkaç yıl olmuştu ve seçimini sorguladığı zor günler geçiriyordu. O günleri anlatırken “Hiç mutlu değildim, çok ümitsizdim. Hattâ tekrar Hıristiyan olmayı düşündüğüm bile oldu” dedi.

Risale-i Nur eğitim  programında Hutbe-i Şâmiye üzerinde çalışmalar yaptıklarını anlatan Dr. Sakeenah “Yolculuğuma Hutbe-i Şâmiye ile başladım. İlk okuduğumda daha önce bunun gibi bir şey okumadığımı fark ettim” dedi.

Nur  Sakeenah, Hutbe-i Şâmiye’de anlatılan altı devanın, kendisi için tam bir manevî  reçete yerine geçtiğini söyledi.

Bediüzzaman’ın  Kur’ân talebesi olmamız gerektiğine dair vurgusunun kendisi için çok aydınlatıcı ve ufuk açıcı olduğunu bildiren Dr. Sakeenah, Üstadın hayat okulundan aldığı derslerden, hayattaki duruşundan, metanetini bozmamasından, her durumda şükre devam etmesinden ve kadınları şefkat kahramanı olarak görmesinden çok etkilendiğini anlattı.

Emirdağ Lahikasını okuyunca kendisine yazılmış gibi hissettiğini söyleyen Nur Sakeenah “Mektuplardan üç şey öğrendim: Okumak, dinlemek, okuduklarımdan ders çıkartarak hayata geçirmek” dedi.

Dr. Nur Sakeenah son olarak, şefkat kahramanı olan kadınların, Kur’ân’ın nuruyla dolarak güçlenmeleri gerektiğini söyleyerek, bunun da Risale-i Nur okumak ile mümkün olacağını bildirdi.

 

 

 

 

Çocuklarımızı yetiştirirken Kur’ân eczanesinden istifade etmek gerektiğini söyleyen Nur,  kendi çocukları ve komşuları ile ev dersleri yapıyor.

Doktorasını Hutbe-i Şâmiye hakkında yapan Dr. Nur Sakeenah’ın “Hayat Bir Okuldur” ve “Hutbe-i Şâmiye’nin Kalbi” isimli iki kitabı bulunuyor. Sakeenah, ayrıca iki bin takipçisi olan kendi Youtube kanalından Risale-i Nur’dan pasajlar yayınlıyor.