BİRCAN ERDEN SAYIN

Bir şeyleri sorgulamaya başladığı günden itibaren halasına “Neden evlenmedin? Ne zaman evleneceksin? Gelinliğin nasıl olacak?” gibi hep onun medenî haline dair sorular soruyor ve bu duruma üzülüyordu.

Halasıyla oynadığı evciliği bile onu evlendirme üzerine kurgularken, iş halasının gerçekten evlenmesine varınca olanlar oldu.

“Neler oldu?” derseniz, sözü Ecrin’in kendisine bırakalım. Halasının evlenmesinden yedi ay sonra, Ecrin bizzat kaleme aldığı satırlarda bu soruyu şöyle cevaplandırıyor:

Halam ilk evlendiğinde beni bırakıp gideceğini sanıyordum ve halamın kocasına hep kızıyordum. İçimden şöyle diyordum: “Halamı elimden alacak.” Hep babaannemlere gelip gidiyordu Mehmet eniştem… Onu halamın yanında görünce çok kıskanıyordum.

Sonra bir gün halamla konuştum ve şöyle dedim: Hala, düğünde nikah memuru sana “Mehmet Sayın’ı istiyor musun?” diye sorduğunda “Hayır ben Ecrin’i istiyorum” diyeceksin. Sonra halam bana kızdı ve ben de üzüldüm.

Ve sonra… söz, nişan, kına ve düğün günü gelmişti. Halam “Evet” dedi, ben de sinirlendim ve Mehmet eniştem ne yapsa ısrarla kabul etmedim. Yine suratına bakmadım. Sonra düşündüm, taşındım ve affettim. Sonra ne o bana kızdı ne de ben. Birlikte mutlu olduk.

— Ecrin Erden

Oysa hala olarak ben, ne hata işlediğimin farkındayım ne de affedildiğimin… Sadece bu durumu kabullenemediğinden dolayı onun bu karara ne kadar çok kızdığını fark edebilmiştim.

Çok şükür ki şimdi herşey yolunda. Ecrin halasını kaybetmedi. Üstelik fazladan bir de eniştesi var!

1 YORUM