Geçtiğimiz hafta Cidde, Irak, Ürdün ve Cezayir’den İstanbul’a gelen bir grup hanım akademisyen, hanımlar medresesinde yapılan Risale-i Nur okuma programına katıldı. Misafirlerden biri de program için kızıyla birlikte Cezayir’den gelen Dr. Souad Douafani idi. Dr. Douafani ile sohbetimizden notlar:

Souad kardeş, Risale-i Nur’u nasıl tanıdınız?

Bismillahirrahmanirrahim, elhamdulillâh vessalâtü vesselâmü alâ rasulillâh.
Ben yaklaşık üç yıl önce Risale-i Nur’u tanıdım. Önce araştırmacı olarak yüksek lisans tezi için araştırma yaparken tanıdım. Sonra Risale-i Nur’u okuyarak tanımak istedim. Sudan’a gittiğimde orada Nur medreselerini ziyaret ettim ve Risale-i Nur’un nasıl okunduğunu gördüm, harika buldum. Buraya, İstanbul’a Türkiye’ye gelip görmek istedim. Türkiye’deki Nur dersi ile Sudan’daki ders aynıydı, arada hiçbir fark yok…

Risale-i Nur hakkında duygularınızı paylaşır mısınız?

Risale-i Nur’da araştırma yaparken, Risale-i Nur’un diğer kitaplardan farklı olduğunu fark ettim. Onu okuyunca insan ikinci, üçüncü kez okuma isteği duyuyor. Ben de okumaya karar verdim ve Sözler kitabından okumaya başladım. Çoğunu okudum, hoşuma gitti. Kalp ve akla aynı anda hitap ettiğini hissediyorum. Okurken aklı ve kalbi ile birlikte okuyor insan, yalnız aklıyla değil. Beni risalelere cezb eden ve sürekli okumamı sağlayan şey budur.

Okuma programı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Okuma programı çok güzeldi. İlk olarak tanışma oldu. Türkiye’deki kardeşler ile Cidde, Irak, Ürdün ve Cezayir’den gelen kardeşler tanıştı. Çok hoş bir dostluk ve arkadaşlık oluştu. Risale-i Nur okunurken hâsıl olan imanî havanın başka eserlerde olmadığını hissettim. Medreseleri gezdik, kardeşlerle görüştük. Misafirperverlikleri ve Risale-i Nur’un öğrettiği yüksek ahlâkları için çok teşekkür ediyoruz. Bu yüksek ahlâkı her bir kardeşimizde hissettik, sanki onların fıtrî ahlâkı olmuş, hepsinin mahiyetinde var sanki. Güler yüzlü samimi simaları insana mutluluk ve ünsiyet duygusu veriyor, yabancı bir ülkede yabancılar arasında olduğunuzu hissettirmiyor, kendi evinizde, ülkenizde, kardeşlerinizle birlikteymiş gibi hissediyorsunuz. Bu ince ahlâkları için, ünsiyet veren güler yüzleri için, ihlâsları için, tefânileri için ve sahip oldukları yüksek ruhları için teşekkür ediyoruz.

Souad kardeş, biz de size teşekkür ediyoruz. Siz de ilminizle ve güzel ahlâkınızla bu hususları fark ettiniz maşaallah.