17.10.2019 Perşembe günü bir vesile ile Batman’a gittim ve pazar akşamına kadar kaldım. Pazar günü kendisi de bir alim olan Prof. Dr. Mehmet Halil Çiçek hocamızla birlikte Batman’ın önemli alimlerinden Molla Faik Yakut’u ziyarete gittik.

Bizi değerli bir doktor beyefendi Seyda’nın evine götürdü. Doktor Bey’in arabasında gidene kadar Mehmet Halil Çiçek hocamızla aramızda ümmetin haline dair dertlenme kabilinden bazı konuşmalar geçti. Mehmet Halil Çiçek hocamız İslami ilimlere vukufiyetinin yanı sıra hayatımda tanıdığım İslam’ın derdi ile dertlenmiş bir değerli şahsiyettir.

Apartmana girip Seyda’nın kapısını çaldığımızda on dakika kadar kapıda bekledik. Molla Faik yaşlı ve hasta olduğu için kapı sesini duymuyor olabileceğini düşündük. Bir müddet sonra telefonla yeniden iletişime geçip, kapıda olduğumuzu söyledik.

Gittiğimizde o zayıf ve zarif hali ile seccadesini katlıyordu. Yaşlılığın verdiği yavaşlıkla, olgunluğun verdiği sakinlik bir araya gelmişti. Buna bir de belindeki rahatsızlık eklenince, teslimiyet hali de eklenmişti.

Yavaş yavaş ve çok nazik konuşuyordu. Mehmet Halil Çiçek hocamız onu en son 1969’da görmüş. Dolayısıyla hiçbirimizi tanımıyordu. Konuşmamızın sonlarına doğru tanıştıkça, biraz daha açıldı. Alim bir zat idi. Onun dilinden anlayan kimseler pek kalmamıştı. İlim sahibinin dilinden ancak bir başka ilim sahibi anlayabilirdi. İşte Mehmet Halil Çiçek hocamız tam da o kişiydi.

Molla Faik’in sehpasının üzerinde bir çok Arapça kitaplar bulunuyordu. Bir de Arapça mantık risalesi yazmakla meşguldü. Mehmet Halil Çiçek Hocamızın el yazması eserleri su gibi okuduğunu görünce, ağızlarını bağladığı poşetlerden oldukça eskimiş elyazmalarını çıkartıp ona gösterdi.

Gösterdiği kitaplar içerisinde Molla Osman merhumun mantık, dinler tarihi gibi alanlardaki elyazması eserleri ve Molla Faik’in babası Molla Hasan’ın elyazmaları da vardı. İslami ilimlerle ilgili kitapların yanı sıra astronomi ve tıpla ilgili  ilgili kitaplar da Halil hocamızın gözüne çarptı. Bir yatak, iki koltuk ve bir halıdan müteşekkil bu sade odada ne ilimlerle meşgul olunuyordu.

Molla Faik’in Kürtçe konuşması ara sıra bana tercüme ediliyordu. Konuştukça halim selim yumuşak huylu güzel bir insan olduğunu hissediyordum. Oturması bile bir ibret vesikası idi. İlim ve edep birleşmiş Molla Faik olmuştu.

Odada asılı Bediüzzaman’ın resmine baktığımı görünce; “Tanıyor musun onu” dedi bana. “Evet” dedim. “Ben Bediüzzaman’ı çok seviyorum biliyor musun” dedi. Bunu söylerken duygulandı ve gözyaşlarını elleri ile sildi. Sohbet esnasında tek duygulandığı an bu olmuştu.

Halil hocamızın ziyaretinden çok memnun oldu. “Beni rahatlattınız beni ferahlattınız” dedi. Kalkacağımız zaman biraz daha oturmamızı istedi.

Ve bir buçuk saatlik daha nice güzellikler yaşadık. Mevla bu güzellerden bizleri ayırmasın. Batman’ın bu kıymetli alimine sağlıklı hayırlı ömürler nasip eylesin.

Mehmet Halil Çiçek hocamızın Molla Faik’in evinde teberrüken yaptığı dersi izlemek için buyurunuz.

Aydın Başar/ DinKulturuAtolyesi.com