NURBANU BAKRAÇ

Bu Ramazan Bayramında üç dedemi de ziyaret ettim. Annemin babası olan dedemi Amasya’da, babamın babası olan dedemi Konya’da, Nur Dedemi de Barla ’da ziyaret ettim. Nur Dedemi bu dünyada hiç göremedim. Ama onu, hakkında yazılanlardan, yaşadığı yerleri görmekten, onun yazdığı kitapları okumaktan tanıyorum.

Onu görmüş olamasam da, kabrini ziyaret edemesem de Nur Dedemin hatıralarının  bulunduğu Barla’ya gittim. Nur Dedem, Risale-i Nur’ları Barla ’da yazmaya başlamış. Bu yüzden Barla, önemli bir şehir.

Barla ’ya vardığımızda ilk olarak Cennet Bahçesine gittik. Cennet Bahçesi, Nur Dedemin ibadet ettiği ve Risale-i Nur’ları yazdığı yerlerden biriymiş.

Cennet Bahçesine girerken bizi bahçenin küçük ve tatlı sakinleri karşıladı: küçük yavru köpekler ve anneleri. Mutlu mutlu havlayarak ayaklarımıza dolandılar. Neşe içinde merdivenlerden indik. Yemyeşil, çeşit çeşit ağaçlar içinden ilerleyerek bahçenin her köşesini gezdik. Ne kadar güzel ve sakindi! Biz de Nur Dedem gibi ibadet ettik. Neşe ve mutlulukla bahçeyi seyrettik. Bahçeden çıkarken bahçenin küçük sakinleri bizi neşeyle uğurladılar. “Yine bekleriz” der gibiydiler.

Küçük yokuşu çıkarken, sağlı sollu küçük hediyelik eşya dükkânları gördük. Tepede de yeşil sarmaşıkların minaresini sardığı küçük camiyle karşılaştık. Hemen ilerisinde Nur Dedemin Barla’da iken kaldığı evi ve evinin önünde ibadet ettiği kocaman çınar ağacı vardı. Çınar ağacı o kadar büyüktü ki, onu sarabilmem için kollarımın upuzun olması lâzımdı.

Büyük çınar ağacının yanından Nur Dedemin evine girdik. Kapılar, dolaplar, tavanlar ve yerler Nur Dedemin kullandığı gibi duruyordu. Küçücük odasında öğle namazımızı kıldık. Penceresinden koca çınar ağacını seyrettik. Çınar ağacının üstüne Nur Dedemin talebeleri Nur Dedemin ibadet etmesi ve dinlenmesi için bir yer yapmışlardı. Nur Dedem gecelerinin büyük bir kısmını burada geçirerek ibadet ediyormuş. Çınar ağacı büyük ve yaşlı olmasına rağmen hâlâ güzel ve yemyeşildi. Barla’yı çok sevdim. Fazla kalamadık, ama çok mutlu, güzel saatler geçirdim. En kısa zamanda daha uzun ve yatılı kalmak niyetiyle çok mutlu ve biraz hüzünlü Barla’dan ayrıldık.

Nur Dedemin Barla’daki evine ilk gidişimdi, ama kendimi her zaman geliyormuş gibi hissettim. Ben Nur Dedemi çok seviyorum. “Nur Dedem de beni seviyordur inşallah” diye dua ettim.