CANAN BAKRAÇ

Yaklaşık iki ay önceydi. Eşim iki gün içerisinde birden bire halsizleşti, vücut rengi bozuldu, vücuduna aldığı sıvıların kirli kısmını atamaz oldu. Hemen hastane, doktorlar, tahliller, tetkikler ve hiç beklemediğimiz bir sonuç:

Böbrekler vazifesini yapmıyor.

Fesubhanallah!

Hiçbir böbrek şikâyeti olmayan bir insanın nasıl olur da böbrekleri birden bire durur?

Eşim tansiyon hastası, aynı zamanda yüksek şeker de tansiyona arkadaşlık ediyor. Tedavi olmak için kullandığı ilâçlar, yeterince su içmediği için, böbreklerde birikmiş, üstüne bir de enfeksiyon gelince böbrekler kilitlenmiş ve vazifesini yapamaz hale gelmiş. Şaşkınlık içerisinde iken âcil olarak hastaneye yatış kararı veriliyor ve hastane günlerimiz başlıyor.

Böbrekleri daha fazla yıpratmamak için düşük dozda antibiyotik ve serumla sıvı takviyesi. Ve defalarca yapılan kontrol amaçlı kan tahlilleri.

Bir gün, iki gün, üç gün, dört gün tedaviye cevap vermiyor, değerler istenilen oranda düşmüyor. Bu defa doktorların dilinde diyaliz kelimesi dolaşmaya başlıyor.

El aman, el aman! Yâ Hannân! Yâ Mennân!

Rabbim bir gayret veriyor, başlıyor eşim su içmeye. Günlük bir buçuk-iki litre su içebilen eşim içiyor dört buçuk-beş litre suyu.

İçiyor, içiyor, içiyor…

Elhamdülillâh, başlıyor değerler düşmeye. Demek o mükemmel fabrika olan insan bedeni bütün çarkların dönmesini istiyor. Suyun vücuda sadece damardan girmesi yeterli olmuyor demek. Dudaklardan süzülüp, dile damağa çarparak, boğazdan aşağıya doğru, yemek borusundan geçerek tamamlaması gerekiyor yolculuğunu böreklere kavuşması için. Demek bütün organların ayrı ayrı nasibini alması gerekiyor sudan.

Ne kadar hassas bir düzen, ne kadar adaletli bir sistem!

Şimdi daha iyi anlıyorum Üstadımın “hava, su, nur, ateş, toprak gibi unsurların şuursuzluklarıyla beraber şuurkârane mükemmel vazifeleri görmesi” ifadesini ve şimdi daha iyi anlıyorum hayatımızın ne kadar mükemmel düzen içerisinde ettiğini.

Yâ Rab! Kusurumuzu affeyle, nimetlerinin şükrünü hakkıyla eda etmeyi, imtihan sırrına erenlerden olabilmeyi cümlemize nasip eyle!

Su gibi aziz olun İnşallah!