MEHMET SAYIN

Almanya’da bir medresede bekâr olarak kalırken, ek gelir için kaligrafi işleri yapıyordum. Yeğenim beni internet üzerinden çok bilinen bir sosyal paylaşım ağına dahil ettikten sonra yaptığım çalışmaları yayınlamaya başladım. Zamanla kendi isimlerini ya da sevdiklerinin isimlerini yazdırmak isteyenler çoğaldı. Yazıları kendilerine ulaştırmamı isteyenlerden ücret alıyordum. Bunun yanında yazdıklarımı sadece fotoğraf olarak isteyenlerden aldığım ücret ise bambaşkaydı. O da: Dua.

Çoğu arkadaşlarım bana gülüyordu. “Öyle şey olur mu, o kadar uğraşıyorsun. Bunların ücretini almak senin hakkın. Niye almıyorsun?” diye hayıflanıyorlardı. Ben ise her talebe cevap vermek için gece gündüz demeden çalışıyordum.

Sipariş vermek isteyen bir takipçi ise adeta yalvarıyordu. “Bana oğlumun ismini yazar mısın?” deyip hazin hikâyesini de anlatmıştı. Eşinden yeni ayrılmış. Eşi, oğlunu alıp çok uzaklara gitmiş. Evlâdının hasretiyle yanıp tutuşan o babanın siparişini hemen yazıp internet üzerinden yayınladım. Hayatıma yeni bir ölçü katan şu duası beni derinden etkileyecekti: “Allah hep seni hayırlılarla karşılaştırsın!”

Bu dua benim için adeta manevi bir kamçı oldu. Bu duanın elbette maddi karşılığı yoktu. Adeta bu dua neticesinde daha bir şevkle taleplere karşılık vermeye gayret ediyordum. Yine bu duayla vaktim de bereketlenmişti sanki. Birçok isim yazdırma talebini bir gün içinde karşılayabiliyordum.

Birçok kişiye isim yazdım ve hiç kimseyi geri çevirmedim. Yani dua biriktirdim.

Aradan 3-4 ay geçti ve Türkiye’ye geldim. Hat sanatında kendimi geliştirmek istiyordum. Bir Ramazan günü Rüstempaşa Medresesine yerleştim. Kısa bir süre zarfında kursa da başladım.

Hattımı geliştirmek maksadıyla geldiğim İstanbul’un bana sürprizleri bitmiyordu.

Rabbim o duanın bereketiyle sevdiğim şehirde . . . tarihî bir mekânda . . . beni hayırlılardan biriyle daha karşılaştırdı. Elhamdülillah o karşılaşmayı evlilikle taçlandırdı. Yalnız tek başına yaşayan biriyken, hem bu dünyada hem ahiret aleminde arkadaş olacak bir eş nasip etmişti Rabbim. Çok şükür…

Rabbim hepimizi hayırlılarla karşılaştırsın…