BEYZA NUR

Bediüzzaman Said Nursî’nin talebesi Mehmet Fırıncı Ağabey, Barla Platformu ile paylaştığı hatıralarında, Avrupa’da Risale-i Nur hizmetinin nasıl başladığını anlattı.

Fırıncı Ağabey, Almanya’da yaşayan Muhsin Alev ağabeyle orada çalışan Nur talebelerinin, Türkiye’den Ramazan ayında Risale-i Nur’u anlatacak hatip bir hoca istediklerini ifade etti.

Ali Uçar Ağabey, bu talep üzerine Almanya’ya gitmiş ve oradaki nur talebelerinin ısrarı üzerine Ramazan’dan sonra da kalmaya devam etmişti. Oradaki hizmetler devam ederken Fırıncı Ağabey, Ali Demirel ve Osman Birgeoğlu ile birlikte dizgi makinesi almak için İtalya’ya doğru yola çıkmıştı. Yunanistan üzerinden çeşitli ziyaretlerle İtalya’ya vardıklarını söyleyen Fırıncı Ağabey, oradaki fabrikadan makineyi aldıklarını ve o sırada Almanya’da olan Ali Uçar’ı ziyaret etmeye karar verdiklerini anlattı.

Fırıncı Ağabey, Berlin’e vardıklarında Ali Uçar ve diğer Nur talebelerinin Küçük Sözler’i dizdirdiklerini ve tashihiyle meşgul olduklarını görmüştü. Sabaha kadar bu tashihle meşgul olan Fırıncı Ağabeyin içine bu durum sinmemiş, eserin İstanbul’da da tashih edilmesini söylemişti. Böyle bir teşebbüs üzerine Küçük Sözler’in İstanbul’da tashih edildikten sonra Berlin’de basıldığını söyleyen Fırıncı Ağabey, bu baskının Avrupa’da ilk baskı olduğunu ve 25 bin adet olarak basıldığını ifade etti.