MAHMUT ERDOĞAN

Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta faaliyet gösteren Yunus Emre Enstitüsünde “Risale-i Nur’un Doğuş ve Neşir Yılları” konulu fotoğraf sergisi açıldı.

İstanbul İlim ve Kültür Vakfınca düzenlenen serginin açılışına, Bediüzzaman Said Nursî’nin talebelerinden Mehmet Fırıncı, AK Parti Isparta Milletvekili ve İstanbul İlim ve Kültür Vakfı İcra Kurulu Başkanı Said Yüce, T.C. Büyükelçimiz Çağatay Erciyes, Beyrut Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Cengiz Eroğlu’nun yanı sıra enstitü öğrencileri, Lübnanlılar ve burada yaşayan Türkler katıldı.

Yüce, bu sergiyi şimdiye kadar Türkiye’de 22 farklı yerde ve yurt dışında 4 ülkede açtıklarını söyledi.

Bediüzzaman Said Nursî’nin Türkiye’de 20. yüzyılda yaşamış çok önemli bir mütefekkir ve İslam âlimi olduğunu belirten Yüce, “Bediüzzaman’ın hayatını anlatan bu sergi aynı zamanda onun Risale-i Nur ile insanlığa öğretmek istediği mesajı da tanıtmış oluyor” dedi.

FETÖ’nün dini kullanan bir örgüt olduğunu ve Risale-i Nur’a zarar verdiğini ifade eden Yüce, “FETÖ’nün Risale-i Nur’a ve İslam’ın mesajına vermiş olduğu zararın tedavi edilmesi ve düzeltilmesi gerekiyor. Bu yaptığımız sergiler ve konferanslar, tedavi süreci için önem arz ediyor” diye konuştu.

Said Nursî’nin talebelerinden Mehmet Fırıncı da Yunus Emre Enstitüsünün çok güzel bir hizmete aracılık ettiğini vurgulayarak şunları aktardı:

“Risale-i Nur ve Bediüzzaman hakkına bir serginin Beyrut’ta yapılıyor olması fevkalâde güzel bir çalışma. Said Nursî, Şam’da hutbesini verdikten sonra Beyrut’a geliyor ve buradan gemiyle İstanbul’a gidiyor. Risale-i Nur’un yazıldığı dönemlerde çok zor şartlar altında bu eserleri dağıtmaya, hattâ İslam dünyasına ulaştırmaya çalışıyorduk. O günlerden, Beyrut’ta bu serginin yapıldığı günlere geldik elhamdülillah.”

Bediüzzaman Said Nursî’nin hayatı ve Risale-i Nur hakkında bilgilerin olduğu fotoğrafların yer aldığı sergi, 7 Mayıs akşamına kadar ziyaret edilebilecek.