TUBA YÜCE

İstanbul İlim ve Kültür Vakfı, geçtiğimiz günlerde Kerkük’ten bir grup hanımı ağırladı. İhsan Kasım Salihî tarafından verilen Risale-i Nur eğitimine katılan hanımlar, iman hakikatlerinin tefekkürüyle dolu bir on gün geçirdiler.

Adının yayınlanmasını istemeyen bir katılımcı, duygularını şu sözlerle açıkladı:

Öncelikle kendi şahsî tecrübemden başlayayım: Ben hacca gitmek için ismimi yazdırmıştım. Ama kader-i İlâhi bu sene nasip etmemiş. Dolayısıyla içimi bir üzüntü kaplamıştı. Allah bu kursa gelmemi nasip ettiğinde, “Belki biraz olsun içimdeki hacca gitmemekten hasıl olan boşluktan kurtulurum” dedim ve bu ziyaretin halis Allah için olmasını temenni ettim.

Kursta hoca Risale-i Nur’dan Resulullah’ın şahsiyet-i mâneviyesini anlatırken, Kerim olan Rabbimin niye haccı nasip etmediğini anladım. Meğer önceden benim kalbimin kirden, pastan temizlenmesi gerekiyormuş. Burada Rabbimin beni ne kadar sevdiğini hissettim. Benim tertemiz bir nefisle ve tertemiz bir kalple Onun beytini ziyaret etmemi istediğini anladım.

Bu kurs kalbime yeni bir tat ve neşe verdi, şimdi bütün mahlûkatı Allah’ı zikrediyor olarak görüyorum.

Bu progamda Esma-i Hüsnanın bütün mahlûkatta nasıl tecelli ettiğini anladım. Bu mevcudatın arkasında ve her yerinde bir azim kudret var diyerek etrafıma tefekkürle bakmaya başladım. Cenab-ı Hakka binler hamd ve şükür olsun.

Şunu fark ettim: Günlük meşguliyetlerden dolayı ahiretten gafildim. Ama bu kursta ahireti öyle anladım ki beni sarstı, kendime getirdi, gafletten uyandırdı.