1. Hindistan’da uluslararası Risale-i Nur sempozyumu

Hindistan’ın Assam eyaletine bağlı Gauhati şehrinde bulunan ve eyaletin en büyük devlet üniversitesi olan Gauhati Üniversitesinde iki gün boyunca devam eden ve İngilizce/Arapça dillerinde 50 kadar tebliğin sunulduğu “Müsbet Hareket” konulu uluslararası bir konferans düzenlendi. Konferansın yerel organizasyon heyeti Türkiye’den gelen katılımcıları havaalanında çiçeklerle karşıladı.

2. Hindistan’da uluslararası Risale-i Nur sempozyumu

Konferansa, Hindistan, Keşmir, Bangladeş, Irak ve Türkiye’den araştırmacı, akademisyen ve öğrenciler tebliğle katıldılar. Konferansın akademik bir çalışma olmasının yanı sıra katılımcılar arasındaki uhuvvet görülmeye değerdi.

3. Hindistan’da uluslararası Risale-i Nur sempozyumu

Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi Şakir Özkan Torunlar’ın mesaj gönderdiği toplantıya İstanbul İlim ve Kültür Vakfı İcra Kurulu Başkanı ve Isparta Milletvekili Said Yüce de bir konuşma yaptı.

4. Hindistan’da uluslararası Risale-i Nur sempozyumu

Konferansa katılım oldukça yoğundu.

5. Hindistan’da uluslararası Risale-i Nur sempozyumu

Türkiye Bilimler Akademisi Üyesi Prof. Dr. Alparslan Açıkgenç çok doyurucu bir açılış tebliği sundu.

6. Hindistan’da uluslararası Risale-i Nur sempozyumu

İstanbul İlim ve Kültür Vakfı İcra Kurulu Başkanı ve Isparta Milletvekili Said Yüce açış konuşması yaparken.

7. Hindistan’da uluslararası Risale-i Nur sempozyumu

Konferansa katılım oldukça yoğundu. Üniversite öğrencileri ve akademisyenler ağırlıktaydı.

8. Hindistan’da uluslararası Risale-i Nur sempozyumu

Her zaman olduğu gibi verilen arada öğrenciler Risale-i Nurların sergilendiği ve kitapların satışının yapıldığı standlara koştular. Konferans sonunda kitapların tamamı tükenmişti.

9. Hindistan’da uluslararası Risale-i Nur sempozyumu

Konferansta tebliğ sunan akademisyen ve öğrencilerin her birisine yaptıkları çalışmaları teşvik etmek ve birinci derecede başucu kaynakları olması açısından İngilizce veya Arapça dilinde Risale-i Nur Külliyatı hediye edildi.

10. Hindistan’da uluslararası Risale-i Nur sempozyumu

Konferansta tebliğ sunan akademisyen ve öğrencilerin her birisine yaptıkları çalışmaları teşvik etmek ve birinci derecede başucu kaynakları olması açısından İngilizce veya Arapça dilinde Risale-i Nur Külliyatı hediye edildi.

11. Hindistan’da uluslararası Risale-i Nur sempozyumu

Konferansta tebliğ sunan Hashmat Ali isimli doktora öğrencisi, bu konferans ile birlikte tezini Risale-i Nur üzerine yazmaya karar verdi. Bu önerisi üniversite ve danışman hocası tarafından memnuniyetle kabul edildi. İİKV de öğrencimize Nursî Bursu sözü verdi.

12. Hindistan’da uluslararası Risale-i Nur sempozyumu

Konferansa Gauhati Üniversitesi Rektörü Dr. Mridul Hazarika, Guahati Üniversitesi ve çeşitli üniversitelerden bölüm başkanları, dekanlar ve Hindistan’ın birçok bölgesinden akademisyen katıldı. Prof. Hazarika konuşmasında “Sadece konferasın konusuna baktığımızda bu toplantının ne kadar önemli olduğu anlaşıyor. Konu başlığı aynı anda çok önemli bir mesaj da veriyor. Daha iyi bir dünyada yaşayabilmek için müsbet hareket hayati önem taşımaktadır. Müsbet hareketi sadece bir hareket ve fiil olarak değil, aynı zamanda düşünce sistemi olarak da ele almalıyız. Said Nursî’nin Müsbet Hareket kavramı,dolayısıyla müsbet düşünce kavramını da içermektedir. Ben burada bütün katılımcılardan birşey istiyorum. Haydi gelin beraber bu salondan çıktığımızda Bediüzzaman’ın müsbet hareket anlayışını bütün dünya ile paylaşalım” ifadelerine yer verdi. Rektör daha sonra Türkiye heyetini özel olarak ağırladı.

13. Hindistan’da uluslararası Risale-i Nur sempozyumu

İki gün devam eden konferansın diğer önemli bir oturumu ise, Hindistan’ın çeşitli bölgelerinden gelen sınırlı sayıda akademisyen ile “Hindistan’da Risale-i Nur’un Geleceği” üzerine yapıldı.

14. Hindistan’da uluslararası Risale-i Nur sempozyumu

İki saat devam eden toplantıda Hindistan’ın Risale-i Nur’a olan ihtiyacı ve yapılan çalışmaların artırılarak devam etmesi üzerine karara varıldı. Ayrıca çeşitli üniversitelerde yapılan doktora ve master çalışmalarının desteklenmesinin de önemine vurgu yapıldı.

15. Hindistan’da uluslararası Risale-i Nur sempozyumu

Konferansın duyuru afişleri üniversiteyi süslemişti.

16. Hindistan’da uluslararası Risale-i Nur sempozyumu

Hindistan ve Türkiye’den katılımcıların konferans hatırası fotoğrafı. Uhuvvetin canlı canlı yaşandığı bir ortamdı.