Перше Слово

«Бісміллях» – початок усього благого й доб­рого. І ми теж почнемо з нього. Знай, о душе моя! Подібно до того, як це благословенне слово є символом Ісламу, так само воно є зверненням до Аллаха, безперестанку повторюваним мовою стану всіх творінь.

Якщо хочеш зрозуміти, якою великою невичерпною силою, якою великою нескінченною милістю є «Бісміллях», звернися до цієї розповіді, послухай…

Людині, що подорожує пустелями кочової Аравії, необхідно взяти ім’я вождя якого-небудь племені і знаходитися під його заступницт­вом, аби захиститися від злодіянь розбійників і придбати необхідні товари. Інакше сама вона не зможе протистояти численним ворогам, і нездійсненими залишаться її бажання.

І ось одного разу в подібну подорож пустелею вирушили двоє чоловіків. Один із них був скромним, а інший – самовпевненим. Скромний прийняв заступництво одного з вождів, а самовпевнений – ні. Чоловік, що прийняв заступницт­во, всюди безпечно мандрував і при зустрічі з розбійниками говорив: «Я мандрую з ім’ям такого-то вождя», – і вони не сміли заподіяти йому шкоду. Якщо він заходив у який-небудь намет, то з тим ім’ям його приймали з повагою. Натомість самовпевнений за час своєї мандрівки пережив стільки бід, що описати неможливо. Постійно зазнавав принижень, повсякчас тремтів в очікуванні небезпеки.

Отже, о моя самовпевнена душе! Цей світ – як та пустеля, а ти є тим мандрівником. Безсилля твоє і злидні безмежні. І супротивників у тебе, і потреб – незліченна кількість. Тож користуйся ім’ям Вічного Пана та Одвічного Володаря цього світу. Так ти позбудешся приниження перед усім світом і трепету перед будь-якою подією…

Так, це слово є такою благословенною скарбницею, котра зв’яже тебе з безмірною могутністю й милістю Всевишнього, і твої безмежне безсилля й бідність стануть найкращими заступниками в обителі Милосердного і Всемогутнього. Той, хто діє з цим словом, подібний до людини, котра вступила на службу. Вона діє від імені держави. Вона нікого не боїться. Говорячи: «Іменем закону, іменем держави», – виконує будь-яку роботу, витримує будь-яке випробування.

На початку було сказано: усі створіння мовою свого стану кажуть: «Бісміллях». Чи так це?

Так, якщо ти бачиш, що прийшла людина, яка насильно зігнала населення всього міста в одне місце і змусила їх працювати, ти без сумніву знаєш: ця людина не діє своєю силою, від свого імені, безумовно, вона є службовцем держави. Вона діє від імені держави, спирається на могутність правителя.

Так само усе навколо діє з ім’ям Усевишнього: найдрібніші, немов крупинки, насінини несуть у собі величезні дерева, піднімають вантажі зав­більшки з гору. Виходить, кожне дерево говорить: «Бісміллях» – і плодами зі скарбниці Милос­ті наповнює свої руки-віття, підносить їх нам. Кожен сад і город кажуть: «Бісміллях». Вони – своєрідні казани з Кухні Могутності, в яких одночасно готується безліч різноманітних смачних страв. Такі благословенні тварини, як корова, верблюдиця, вівця, коза, теж кажуть: «Бісміллях». Вони є молочним джерелом, що витікає з достатку Божої милості. Від імені Істинного Годувальника (Раззак) підносять нам найніжніший, чистий продукт, подібний до живої води.

М’які, наче шовк, коріння та пагони всіх рослин і дерев кажуть: «Бісміллях». Вони пробиваються крізь тверду землю й каміння. Кажуть: «В ім’я Аллаха, в ім’я Милосердного», – і все стає підвладне їм. Подібно до зростання гілок і дозрівання на них плодів над землею, так само цілком вільне, без жодних труднощів, розповсюдження коріння усередині твердої землі та поміж камінням і його плодоносність під землею, і те, що ніжне зелене листя місяцями зберігає в собі вологу при сильній спеці, – все це змушує замовкнути натураліста, (який не бачить істини і приписує це законам природи) коле його очі й каже: «І міцність, і температура, в яких ти найбільше впевнений, теж діють за велінням згори: ці м’які, неначе шовк, корені, на зразок палиці Муси (Мойсея, мир йому), підкоряючись Божест­венним повелінням:

فَقُلْنَا اضْرِبْ بِعَصَاكَ الْحَجَرَ

«Удар своєю палицею в скелю!» (Коран, 2:60), розсікають каміння; і тонкі й ніжні, як цигарковий папір, листки, подібно до тіла Ібрагіма (Авраама, мир йому), проти палаючого жаром вогню читають аят:

 يَا نَارُ كُون۪ى بَرْدًا وَسَلَامًا

«О вогню! Будь для Iбрагiма прохолодою i безпекою!» (Коран, 21:69)».

Оскільки всі створіння духовно кажуть: «Бісміллях» і від імені Аллаха підносять нам Його дари, то ми теж маємо говорити: «Бісміллях», – давати від імені Аллаха, брати в ім’я Аллаха, але ми не повинні брати у людей, які забули Творця, не дають від Його імені.

Запитання. З людьми, що є продавцями, ми чимось розплачуємося. А яку плату вимагає Аллах, Істинний Господар усього сущого?

Відповідь. Платою, яку вимагає від нас Істинний Благодійник за цінні блага та багатства, є три речі: одна з них – зікр (згадка Аллаха), інша – шукур (подяка Йому), третя – фікр (осмислення).

На початку «Бісміллях» – це зікр. Наприкінці «Альхамдуліллях (хвала Аллаху)» – це шукур. А всередині – осмислення й усвідомлення того, що ці блага є дорогоцінним дивом творіння, чудом могутності та даром милості Єдиного й Самодостатнього (Ахад, Самад), – це фікр. Буде нерозумно, якщо ти, поцілувавши ногу бідного чоловіка, котрий доставив тобі від одного правителя дорогий подарунок, не визнаєш самого господаря подарунка (тобто правителя), і буде ще в тисячу разів більшою дурницею, якщо ти, восхваляючи й люблячи зовнішніх благодійників, забудеш про Істинного Благодійника.

О душе (нефс)! Якщо ти не хочеш бути подібною до такого дурня, то давай в ім’я Аллаха, бери в ім’я Аллаха, починай в ім’я Аллаха, працюй в ім’я Аллаха. От і все.

* * *

بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّح۪يمِ