HAKAN GÜLERCE

Ukrayna’nın Pereyaslav Üniversitesi bünyesinde Said Nursî Türkiye Kültür Merkezi açıldı. Üniversite ile İstanbul İlim ve Kültür Vakfının işbirliğiyle açılan merkez, Risale-i Nur’un Ukrayna’da tanınmasına yönelik faaliyetlerde bulunacak.

Bu arada, Kiev’de Bediüzzaman Said Nursî ile Ukraynalı düşünür Gregory Skovoroda’nın düşüncelerini konu alan bir sergi düzenlendi.

Kültür Merkezi ile serginin açılışı, 27 Kasım – 15 Aralık tarihleri arasında devam edecek bir dizi kültürel faaliyetlerden biri olarak gerçekleşti. Pereyaslav Devlet Pedagoji Üniversitesi ve Ukrayna Devlet Pedagoji Akademisi tarafından düzenlenen faaliyetler, Bediüzzaman ile Skovoroda’nın düşüncelerini sanatsal bir üslûpla anlatan serginin açılışıyla başladı.

GELECEĞİN İNSANÎ UFUKLARI

Serginin açılış töreni, Pedagoji Akademisi Başkanı Prof. Dr. Oleh Topuzov, Peryaslav Üniversitesi Rektörü Prof. Viktor Kostur, İİKV İcra Kurulu Başkanı ve Isparta Milletvekili Said Yüce, Kiev Büyükelçisi Yönet Can Tezel, ve bir çok akademisyen, öğrenci ve ziyaretçinin katılımıyla gerçekleşti.

“Geleceğin İnsanî Ufukları” adını taşıyan sergide Risale-i Nur’lardan seçme vecizelerin bulunması ilgi odağı oldu. Sergi 15 Aralık 2017 tarihine kadar Kiev’de (National Academy of Pedagogical Sciences of Ukraine) açık kalacak. Sergi açılında konuşan Isparta Milletvekili ve İİKV İcra Kurulu Başkanı Said Yüce şunları söyledi:

“Ukrayna ve Türkiye ülkelerimizin önemli düşünürleri olan Said Nursî ve Gregory Skorovoda’nın fikirlerine bugün bütün dünyanın ihtiyacı bulunmaktadır. Bugün dünyada en fazla barışa, güvenliğe ve huzura ihtiyacımız vardır. İşte bu sergi ile vakfımız ve Ukrayna’daki kurumların ortak çalışması için bir adım atılmaktadır. Güçlü olanın haklı değil, haklı olanın güçlü olduğu, adaletin eşit dağıtıldığı bir dünya için bu gibi faaliyetlerin önemi aşikârdır.”

Ülkemiz adına konuşma yapan Türkiye Kiev Büyükelçisi Yönet Can Tezel de serginin iki ülkenin entellektüel anlamda birbirini tanıması için çok önemli bir fırsat ve anlamlı bir girişim teşkil ettiğini vurguladı. Bu yıl açılan Yunus Emre Enstitüsünün de bu gibi faaliyetlerde beraber çalışma arzusunda olduğunu ifade ederek iki ülke arasındaki ilişkileri daha fazla geliştirmemiz gerektiğini belirtti.

Pereyaslav Üniversitesi Rektörü Prof. Viktor Kostur ise, Said Nursî’yi tanımanın ve Ukrayna halkına tanıtma fırsatının kendi üniversitelerine nasip olmasından duyduğu sevinci dile getirdi ve öğrencilerinin hazırladığı sergi hakkında bazı teknik bilgiler verdi. Kostur, sergiyi Said Nursî ve Gregory Skorovoda’nın fikirleri ışığında, özellikle “müsbet hareket” kavramını ön plana çıkararak hazırladıklarını söyledi.

UKRAYNA’DA RİSALE-İ NUR ÇALIŞMALARININ GELECEĞİ

Serginin açılışından sonra, Pereyaslav Üniversitesinde Rektör, Sosyal Bilimler Fakültesi Dekanı ve çeşitli görevli ve akademisyenlerle bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantıda, Risale-i Nur’un Ukrayna’da tanınmasına yönelik olarak İİKV ve Üniversitenin ortaklaşa yapacakları faaliyetler planlandı.

SAİD NURSÎ TÜRKİYE KÜLTÜR MERKEZİ

Bu arada, Pereyaslav Üniversitesi tarafından Risale-i Nur’un ve Türkiye kültür ve tarihinin öğrencilere tanıtılması için Üniversitenin ana kampüsünde kurulan Said Nursî Türkiye Kültür Merkezinin açılışı yapıldı.

Üniversite yöneticileri ve İİKV yetkilileri arasında yapılan görüşmelerde, merkezin gelecekteki faaliyetleri üzerinde çeşitli kararlar alındı. Buna göre, Kültür Merkezinde Risale-i Nur Külliyatı ve ilgili eserlerden oluşan bir kütüphane kurulacak, Risale-i Nur’a dair tez çalışmaları için bir araştırma odası düzenlenecek, Türkçe öğrenmek isteyen öğrenciler için çalışma imkânları hazırlanacak.

Said Nursî Türkiye Kültür Merkezinde, ayrıca, haftanın belirli günlerinde Risale-i Nur okumaları yapılacak ve İslâm’ı öğrenmek isteyen öğrencilere gerekli bilgiler verilecek.

AZ ZAMANDA BÜYÜK İŞLER

İstanbul İlim ve Kültür Vakfı ile Ukrayna’da bulunan çeşitli üniversiteler arasındaki işbirliği, 2016 yılında Vakıf yetkililerinin Ukrayna’ya yaptığı bir ziyaret ve bunu takip eden bir konferans ile başladı.

Kitap fuarları ve Risale-i Nur’ların tercüme faaliyetleriyle hız kazanan faaliyetler, kısa bir süre sonra karşılıklı ziyaretlere dönüştü.

İİKV, Ukraynalı öğrencileri Mart 2017’de İİKV’de düzenlenen Risale-i Nur Okuma ve Öğrenme Haftasında ağırladı.

Geçtiğimiz Eylül ayında İİKV’nin İstanbul’da düzenlediği Avrupa Birliği projesine de Ukraynalılar 12 öğrenci ile katıldılar.

Son olarak, Ekim ayında düzenlenen 11. Uluslararası Risale-i Nur Sempozyumuna, Ukrayna’nın çeşitli üniversitelerinden gelen 10’den fazla akademisyen ve gazeteci iştirak etti.