FUNDA DEMİRER

İnsanoğlunun 2600 yılına kadar yok olabileceği uyarısında bulunan dünyaca ünlü İngiliz fizikçi Stephen Hawking, artan nüfus ve enerji talebinin gezegeni felâkete sürükleyeceğini belirterek Dünyanın alev topu haline gelebileceğini kaydetti.

Çin’in başkenti Pekin’deki Tencent WE Zirvesine video konferans yoluyla bağlanan Hawking, insanların faciadan kurtulmak için hayata uygun başka bir gezegen bulması gerektiğini söyledi. Hawking, Dünyalıların varlığını milyon yıl daha uzatmak istiyorlarsa daha önce kimsenin gitmediği yerlere korkusuzca gitmesi gerektiğini dile de getirdi.[1]

Dünyalıların varlığını milyon sene daha uzatmak. Sonra bir milyon daha, sonra bir milyon, bir milyon… Yokluk ne kadar endişe veren bir şey, yalnız kendisini değil, yüzler sene sonra gelecek olanları bile düşündürüyor.  Âdemoğlu adem olmaktan ne kadar da korkuyor.

Bu haberin hemen arkasından Cuma saati Kıyame Sûresi okunurken yan sayfasındaki mealden şu ayet gözüme ilişti:

Fakat insan günahı devam ettirmek ister. Kıyamet günü ne zamanmış? diye sorar.” (5-6. ayetler.)

Hani hep denir ya, Kur’ân’ın mânâ nüzûlü devam ediyor, işte apaçık bir örnek. Çaba da bu değil mi? Bir son var, tam mânâsıyla inkâr edemiyorlar ama kıyamet ertelensin de biz yuvarlanıp durmaya devam edelim küfürde, günahta…

Sınavda bir öğrencinin “Güneş sistemindeki gezegenleri yazınız” sorusuna verdiği cevap.

Hawking’in bu açıklamalarına alıştık artık. Kendisi her zaman istikbal için endişeli bir dünyalıdır. Bu haberi okumadan hemen önce  arkadaşlardan bir liste (fotoğraftaki) gelmiş ve “Hadi gezegeninizi seçin” denilmişti .

Sosyolog bir arkadaşın cevabı “Ben dünya diyorum bildiğim olsun, bilmediğimde işim ne?” oldu. Ahiret de bir mü’min’in bildiği aslında. Kitabı, Peygamberi, mürşidi ondan haber vermişken, nasıl bilinmez, yabancı, uzak görünebilir ki? Âhireti ümit etmek, bir ümit olduğunu bilmektir en azından.

Bu haber, Peygamberimiz aleyhissâlatü veselâm’ın kavmini ilk defa toplayıp, tepenin arkasından gelecek düşman misaliyle âhireti haber vermesini, asıl istikbali işaret etmesini hatıra getiriyor. Yaklaşmakta olan yaklaşıyorken neden, ne kadar, nereye kadar kaçabilecek ki insan?

Böyle haberleri duyunca koca koca bilim adamlarına şunu söylemek istiyor insan: Siz ebediyeti istiyorsunuz, siz beka istiyorsunuz. Nerde nasıl olduğu önemli değil ama hayat istiyorsunuz. Bediüzzaman Hazretlerinin de daha küçüklüğünde dediği gibi:

İnsan, sair hayvanata muhalif olarak, hanesiyle alâkadar olduğu misilli, dünya ile alâkadardır.

Ve akaribiyle münasebettar olduğu gibi, nev-i beşer ile de ciddî ve fıtrî münasebettardır.

Ve dünyada muvakkat bekàsını arzuladığı gibi, bir dar-ı ebedîde bekàsını, aşk derecesinde arzuluyor.

Ve midesinin gıda ihtiyacını temin etmeye çalıştığı gibi, dünya kadar geniş, belki ebede kadar uzanan sofraları ve gıdaları, akıl ve kalb ve ruh ve insaniyet mideleri için tedarik etmeye fıtraten mecburdur, çabalıyor.

Ve öyle arzuları ve matlapları var ki, ebedî saadetten başka hiçbir şey onları tatmin etmiyor.

Hattâ, Onuncu Sözde işaret edildiği gibi, bir zaman, küçüklüğümde, hayalimden sordum: “Sana bir milyon sene ömür ve dünya saltanatı verilmesini, fakat sonra ademe ve hiçliğe düşmesini mi istersin? Yoksa, bâki fakat âdi ve meşakkatli bir vücudu mu istersin?” dedim. Baktım, ikincisini arzulayıp birincisinden “Ah!” çekti. “Cehennem de olsa bekà isterim” dedi.[2]

Bir an düşündüm sonraki nesillerin başka bir gezegende yaşama ihtimalini. Of! ne zor hayatı yeniden inşa etmek! Hazırını yiyip bitirdik, doymadık, yenisinin peşine düştük! Yine Kıyamet sûresinde tarif ediliyor bu hal:

Hayır, siz peşin olanı seviyorsunuz. Ve âhireti bırakıyorsunuz. (20-21. ayetler.)

Dünyanın kat kat fazlası sığdı da kalbimize, bir biz sığamadık şu yer küreye.

Yatırımcıları, komşu Alpha Centauri Sistemine seyahati öngören Breakthrough Starshot adlı projesine destek vermelerini isteyen Hawking, bu sistemde hayat için uygun gezegenin olabileceğini tahmin ediyor. Dünyaca ünlü fizikçi, Breakthrough Starshot projesinin uzay aracının ışık hızıyla sadece 20 yılda yıldızlara ulaşabileceğini açıkladı.

Oysa ebediyete ne kolay yol alınır imanın emniyetli, suhuletli, istikametli, ümitli caddesinde.

[1]  Hawking yine aynı: İnsanlık yok olacak buraya gidin!

[2] On Birinci Şua.