ŞEYMA GÜR

İİKV’de haftalık olağan Pazartesi dersimizde çok kıymetli bir misafirimiz vardı: Merhum Said Özdemir ağabeyin annesi Münire teyze.

Münire teyze 6-7 sene önce yine katılmıştı dersimize. O zaman da kendisine hayran bırakmıştı bizi. Geçen seneler içinde bedeni biraz daha küçülmüş, biraz daha bükülmüş. Ama zihni aynı oranda dinç, hatıraları berrak, cümleleri düzgün, tatlı tatlı konuşması pek de espirili bin maşaallah.

Yaşını 97 civarında tahmin ettim. Zira Üstadı ziyaret ettiklerinde 37 yaşlarında imiş.

10-15 kişi Emirdağ’a Hz. Üstadı ziyarete gittiklerinde, Üstadın Eskişehir’e doğru yola çıktığını öğrenip çok üzülmüşler. Aralarında bulunan Ulviye anne “Hep birlikte Hasbunallahu ve nimel vekil çekeceğiz” demiş.

Çekmişler.

Ve Üstad aniden yoldan geri dönmüş!

Açık bir alanda Hz. Üstad ile görüşmek mümkün olmuş, duasını almışlar.

“Risale-i Nur’ları tanımadan önce de dindar bir hayatımız vardı” diye anlattı Münire teyze. Risale-i Nur’u tanıdıktan sonra ise iman hizmetini herkese ulaştırmak hayat gayesi haline gelmiş.

Elbette ilk zamanlar polis takibi, kaça göçe okumak, kitapları saklamak, hapis tehdidi her şey varmış. “Polislerle adeta aile gibi olmuştuk. Evimizin etrafında devamlı polis olurdu” diyor. Takibat o kadar sıkıymış ki günün birinde oğlu Said Özdemir, Risale-i Nur’ların artık serbestçe satılabildiğini söylediğinde inanamamış.

Eşi vefat ettikten sonra oğlunun teklifi üzerine Ankara’daki ilk hanım dersanesini açmış ve orada kalmaya başlamış. Çok genç kızlar yetişmiş oradan.

Münir teyzenin evinde Risalelerden biri elişi gibi hep ortada dururmuş. Teyzemiz gelip gidip okurmuş.

“Başka şeyden zevkimiz yok kızım” diyor.”Ancak Risale-i Nur okumak.”

Kitabı eline alınca “Bu bana ne diyor?” diye okurmuş.

Okuduklarımızı yaşamanın önemini ısrarla vurguluyor. “Âlim olsan neye yarar, yaşamadıktan sonra… Belki mesuliyetin daha da artar” diyor. Çok olmasa da anlayarak okumak gerektiğini, Risale-i Nur’un her bir satırında çok mânâlar olduğunu söylüyor.

“Çocuklarınızı yanınızdan ayırmayın” diye tembihliyor. “Onlar dinlerini sizden görecek.”

Vakti çok kıymetli Münire teyzenin. “Ben ya Kur’an, Cevşen, Risale okurum, ya namaz kılarım, ya yemek yerim, ya uyurum. Ama beş dakika da olsa boş boş oturmam” diyen Münire teyze son zamanlarda kendisinden nasihat isteyenlere özellikle Sünnete ittibâ etmenin önemini vurguladığını anlatıyor.

Dolu dolu iman hizmetiyle yaşanmış bir hayatın bütün güzelliği nakış nakış işlenmiş Münire teyzemizin nuranî çehresinde. Baktıkça bakasınız, dinledikçe dinleyesiniz geliyor.